Stocznia

 Pacyfikacja Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980r.
 w świecie równoległym


Diorama nawiązuje do ciekawej teorii wieloświatów zwanych światami równoległymi. Jest to popularny temat modelarski z cyklu „What if”.U mnie ,gdzieś w świecie równoległym powstaje związek zawodowy „Jedność”.W stoczni, w równoległym Gdańsku, trwa strajk pacyfikowany przez milicję.

Czytaj więcej...

Reksio

Przygody Rexia


Diorama powstała z inspiracji gry komputerowej ARK Survival Evolved, gdzie bohaterowie przebywają w świecie dinozaurów, które modyfikowane są do używania ich jako broni pancernej. Główny bohater to T-rex wykonany z zestawu Tamiya.

Czytaj więcej...

Postapokaliptyka

Postapokaliptyka


Świat przyszłości widziany jako totalna zagłada cywilizacji, to częsta tematyka współczesnej literatury, filmu a także prac modelarskich. Właśnie na bazie klasyki jaką niewątpliwie jest świat przygód Mad Maxa powstała dioramka, powiązana z najnowszą cześcią cyklu.

Czytaj więcej...

Magach

 

Magach 7c


Czołgi Magach to izraelska modyfikacja amerykańskich M48 i M60. Wprowadzano ją od lat 60 do 80 XX w. Magachy stanowiły skuteczną broń w walce z Arabami. Najlepszą wersją była prawdopodobnie 7c, która zyskała potężny pancerz i skuteczną siłę ognia. Czołgi te były tak dobre, że praktycznie używano je do 2014r. Dopiero Merkawy przejęły po nich pierwszeństwo w siłach IDF. Moja diorama przedstawia pojazd z zestawu Academy 13297. Do tego dołożyłem czołgistów z Menga. Scenka ukazuje odpoczynek załogi czołgu na Wzgórzach Golan na granicy z Syrią. Pojazd stoi na fragmencie metalowego, mocno sfatygowanego mostu. Dodałem kamieiste zbocze a pod mostem koryto wyschniętego strumienia.  Aby pokazać warunki pustynne wszystko potraktowałem obficie suchymi pastelami. Praktycznie model wykonany jest bez większych dodatków – prosto z pudła.

Czytaj więcej...

Supermarine Spitfire Mk Vb

Supermarine Spitfire Mk.Vb
Kartonowy Arsenał 1/2005 
skala 1:33  


Spitfire Vb RF-D ,,Kaczor" Jana Zumbacha to klasyk polskiego lotnictwa. Każdy modelarz musi w swoich zbiorach posiadać replikę tego samolotu. Podkreślam słowo musi! Często na wystawach i konkursach pojawia się kilka miniatur płatowca w różnych skalach. Wygląda to czasami dość śmiesznie - małe i duże kaczory obok siebie. Ale dość polityki... 

Czytaj więcej...

Stuart Malutki

Stuart Malutki


Kolejna dioramka i kolejny wrak. Tym razem to czołg lekki M3 general Stuart. Był to pojazd zwrotny i niezawodny, lubiany przez załogi. Cztery razy lżejszy od współczesnego Abramsa już w trakcie wojny okazał się już przestarzały. Skierowane do walk na Pacyfiku pokazały się jako  idealna i skuteczna broń w zwalczaniu japońskiej defensywy.

Czytaj więcej...

Nakajima Ki-84 "Hayate"

Nakajima Ki-84 "Hayate"
Japońska Wichura
wyd.Kartonowy Arsenał 1/2002
skala 1:33  


Nakajima Ki-84 "Hayate" był jednym z najlepszych samolotów japońskich z czasów II wojny światowej. Powstał jako następca poprzednich typów firmy Nakajima Ki-43 "Hayabusa" i Ki-44 "Shoki". Hayate udowodnił swoje znakomite właściwości podczas walk w Chinach i na Filipinach. Działania potwierdziły znakomitą zwrotność samolotu, a prowadzone po wojnie próby porównawcze wykazały równorzędność, a nawet przewagę wobec myśliwców amerykańskich.  

Czytaj więcej...

Nakajima Ki-43 "Hayabusa"

Nakajima Ki-43 "Oskar"
Kartonowy Arsenał skala(1:33)
Oscar- reaktywacja


Gdy na konkursach lub wystawach modelarskich pada hasło: diorama, wszyscy mamy na myśli wspaniałe prace oparte na gotowych zestawach i akcesoriach plastikowych i żywicznych. Ale haslo- diorama kartonowa, budzi już lekkie zdziwienie. Co prawda mamy kategorię konkursową budowle kartonowe, ale nie są to niestety tematy militarne będące podstawą klasycznej dioramy. Niestety rzadkością jest u nas model kartonowy przedstawiony na podstawce czy rozbudowanej winetce. 

Czytaj więcej...

Mniej niż zero

Mniej Niż Zero


Po tworzeniu dioram kartonowych przyszła pora na ich odpowiedniki w plastiku. W ten sposób wróciłem do lotniczych wraków porzuconych w azjatyckich dżunglach. Tym razem zniszczeniu uległ tamijowski model Zera w skali 1/48.

Czytaj więcej...

Kurczak z lasu

Kurczak z lasu


Pojazd AT-ST z ''Wojen gwiezdnych'' to jedna z bardziej oryginalnych maszyn jakie pojawiły się w tematyce SF .To Uniwersalny Lądowy Transporter Zwiadowczy.Może poruszać się po nierównościach terenu lub po gęstym lesie wszędzie tam, gdzie nie wejdzie pełnowymiarowy AT-AT. Pojazd nazywany jest także chodzącym kurczakiem (chicken walker).

Czytaj więcej...

Kawanishi N1K "Shiden"

Kawanishi N1K Shiden 
wyd.Mały Modelarz skala 1:33


Dawno temu, na łamach któregoś z naszych czasopism modelarskich znalazłem fotografie pięknej dioramy. Angielski modelarz przedstawił wrak samolotu "Zero" leżący gdzieś w azjatyckiej dżungli. To było coś niesamowitego. Nie pamiętam skali ani zestawu z którego A6 M2 został wykonany. Wszystko było tak realistyczne, jakby przed momentem zrobiono fotografię oryginalnych resztek samolotu - rozbity silnik, pokrzywione łopaty śmigieł, popękane poszycie kadłuba. Dookoła wrak porośnięty był imitacją trawy i krzewów. Pamiętam przede wszystkim piękne paprocie kryjące resztki skrzydeł. 

Czytaj więcej...

I`ll be back

I`ll be back


Czołgi typu Abrans to prawdopodobnie najlepsze pojazdy pancerne a już na pewno najbardziej zaprawiony w bojach współczesny ciężki sprzęt US army. Chrzest bojowy Abramsy przeszły w czasie wojen w Zatoce-szczególnie w drugim konflikcie. To nie tylko udział w inwazji na Irak ale też okres tzw. stabilizacji tego kraju związany z ciągłymi walkami z ''dżihadystami''.

Czytaj więcej...

Focke-Wulf FW-190 A8

Focke-Wulf FW-190 A8


Model samolotu FW-190 pochodzi z wycinanki wydawnictwa A.Halińskiego i przedstawia maszynę w wersji A8 ,konkretnie czerwoną 13.Jest to płatowiec bardzo wdzięczny dla modelarza ,który chce na jego podstawie stworzyć model mocno zwaloryzowany. Foka była tak skonstruowana,że po zdjęciu i otworzeniu wszystkich paneli i osłon samolot zmieniał się nie do poznania.

Czytaj więcej...

DAK Bf-109 E7/Trop

DAK Bf-109 E7/Trop


Tematyka afrykańska opracowana przez wydawnictwo p.A. Halińskiego skłoniła mnie do wybrania wycinanki z 2009 roku prezentującej samolot myśliwski BF-109E w wersji Trop. Samolot ten opracowany jak zwykle na wysokim poziomie jest repliką maszyny z 2/JG 27 działającej w siłach ,,Afrika Korps”. Jest to słynna ,,czarna 8” na której latał pilot Werner Schroer.

Czytaj więcej...

American Beauty

American Beauty


W ramach zasłużonego odpoczynku od klejenia kartonów, postanowiłem spróbować swych sił w budowie modeli plastikowych. Wybór padł na broń pancerną w skali 1:35. Nie chcąc rzucać się z przysłowiową motyką na słońce wziąłem pod lupę stary wytwór Tamiy z interesującym mnie tematem wietnamskim. Z wielkimi obawami rozpocząłem składanie repliki czołgu M48 Patton w wersji A3. Podszedłem do pracy z respektem, jako że po wielu latach przygody z modelarstwem kartonowym był to mój pierwszy plastik. Dlaczego akurat ten model?

Czytaj więcej...

Afgańska Statua Wolności

Afgańska Statua Wolności


Wojna w Afganistanie na długo wciągnęła Zachód w niekończący się problem militarny. Najpierw Anglicy, potem Rosjanie, w końcu Amerykanie wchodzili na drogę niosącą wolność. Końca tej drogi niestety nie widać. Największą zmorą dla armii sprzymierzonych jest stosowanie przez miejscowych skutecznej broni IED zwanej fugasem.

Czytaj więcej...