North American P-51C "Mustang"

North American P-51C "Mustang" 
Skala 1/48 ICM   


Jeszcze przed próbą napisania losów mojego wuja, ppor. Stanisława Calińskiego, bardzo chciałem zbudować model samolotu, na którym walczył i zginął. Niestety pomimo posiadania kilkudziesięciu zdjęć - nie było na nich "całego" Mustanga. Dopiero dokładne przeglądnięcie literatury o 315 Dywizjonie Myśliwskim pozwoliły mi "odkryć", że Mustang o nr seryjnym FB179 i oznaczeniu PK-C, to ten sam samolot, który wcześniej był w eskadrze "B" i nosił oznaczenie PK-O.

 Stąd prawdopodobnie błędy w literaturze podającej, że ppor. St.Caliński zginął właśnie na PK-O, co nie jest prawdą, gdyż był pilotem eskadry "A", a PK-C był jego "osobistym" samolotem. Moja radość była jeszcze większa gdy dokonałem kolejnego "odkrycia" w szufladzie - Techmod wypuścił serię kalkomanii do polskich Mustangów, a wśród nich oznakowanie do Mustanga PK-O. Zmiana oznaczenia indywidualnego z "O" na "C" powstała zapewne przez zamalowanie części litery "O".

Ponieważ samoloty były praktycznie nowe, więc nie powinno być "plam" po tym zabiegu na kamuflaż.Model wykonałem z zestawu ICM, który jest mixem modelu TAMIYI i Accurate Miniature - czyli naprawdę fajny model za niewielką kasę. Poprawiłem tylko drobiazgi, a elementy kabiny uzupełniłem blaszką - kolorowym ZOOM'em Eduarda. Model zmontował się praktycznie sam, a szpachlowania było niewiele. Zbudowałem go bez otwierania paneli, czy silnika - Mustang ma taka piękna linię... przyjdzie czas na "rozbebeszenie" któregoś z następnych. Model przedstawia Mustanga w standardowym "mundurku" RAF z okresu przed inwazją w Normandii, z białymi pasami na skrzydłach i statecznikach poziomych oraz białym "nosem", które były standardowym oznaczeniem szybkiej identyfikacji Mustangów operujących z lotnisk w Wielkiej Brytanii. Okopcenia wykonałem lakierem "smoke" Tamiyi, a ślady zabrudzeń suchymi pastelami.

North American P-51C "Mustang" nr seryjny FB179 PK-C z 315 Dywizjonu Myśliwskiego PSP, pilotowany przez ppor. pilota Stanisława Calińskiego. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć oraz przeczytania artykułu o losach Stanisława Calińskiego pod zakładką "Karty Historii".

Jacek Caliński