h38

Sd.Kfz. 38 (h) Trumpeter 1:35 – Kamil Kula


 

Po zajęciu Czechosłowacji i po kampaniach w Polsce i Francji, do Wermachtu trafiła duża ilość zdobycznego sprzętu wojskowego, który następnie został użyty przez Niemców na różnych frontach. Wiele czołgów użyto w podstawowym zastosowaniu, inne przebudowano na działa samobieżne i pojazdy pomocnicze, między innymi znalazł się w tej grupie się francuski Hotchkiss H-38. Na jego podwoziu powstało kilka różnych wyspecjalizowanych pojazdów gąsienicowych: haubica samobieżna, transporter amunicyjny i wóz obserwacji artylerii, który właśnie stał się obiektem mojego zainteresowania.

Model pojazdu obserwacyjnego artylerii Sd.Kfz 38 (h) zaproponował modelarzom Trumpeter, wydał on także pozostałe pojazdy do kompletu. 
Wóz pancerny składa się z dwóch sekcji dolnej - oryginalnego francuskiego podwozia i górnej, dobudowanej przez Niemców. Dolna część kadłuba kształtem przypominająca wannę ustawiona jest na sześciu typowych dla Hotchissa wózkach o charakterystycznych poziomych sprężynach i nożycowym sposobie amortyzacji. Prawidłowe złożenie wózków jest pracochłonne i wymaga wiele uwagi. Wnętrze kadłuba oryginalnie zawiera skrzynię biegów i siedzenia załogi. Ponieważ wnętrze jest widoczne przez szeroki właz, wzbogaciłem wyposażenie o dźwignię sterowania i transmisję oraz radiostację. Na górną część kadłuba nałożyłem hełm, MP40, różne paczki i plandekę własnej produkcji. 
Model pomalowany jest farbami Pactry i lekko przykurzony suchymi pastelami. Pojazd przedstawiony jest w kamuflażu z południowej Francji 1944 roku. Te wozy bojowe, należące do jednostek artylerii samobieżnej Wehrmachtu brały udział w operacjach opóźniających ofensywę Aliantów w czasie operacji „Dragon”.

Sd.Kfz. 38 (h) jest kolejnym oryginalnym modelem w mojej kolekcji.

Kamil Kula