M16

M16 Armii USA
Francja 1944 
Tamiya   skala 1:35  


M16 jest typowym modelem tej firmy - prosty montaż, dokładnie zrobionych części, nieduża ilość nadlewek, brak konieczności używania szpachli. Oprócz pojazdu, w pudełku znajduje się również trzech żołnierzy oraz trochę plecaków, broń, łopaty itp. Podwozie jest kompletne, ale niezbyt skomplikowane. Części metaliczne dobrze jest pomalować na szaro, następnie zalać rozcieńczonym gun metalem i trochę zakurzyć. W modelu zastosowano gumowe opony, które lepiej odwzorowują prawdziwe,i gumowe gąsienice - pojazdy tego typu nie miały gąsienic metalowych, tylko właśnie gumowe.

Nadwozie, kabina, przedział bojowy dają możliwości ładnego wykończenia. Wszystko jest pokryte farbą oliwkową, a siedzenia khaki. Ciekawy efekt daje użycie kilku odcieni oliwkowego, dzięki temu pojazd wygląda bardziej naturalnie. Wnętrze i burty warto obwiesić pakunkami i bronią. Kolejnym elementem jest wieżyczka z czterema Browningami M2. Praktycznie tylko magazynki mogą stanowić problem, gdyż są chyba jedynymi częściami, których wykonanie może budzić pewne zastrzeżenia. W komplecie dodano cztery różne warianty numerów pojazdu, od II wojny światowej i Korei, ale nie sprecyzowano jednostek.

Model składa się przyjemnie, bez używania kilogramów szpachli i metrów kwadratowych papieru ściernego.

M16 jest pojazdem obrony przeciwlotniczej używanym w czasie II wojny oraz walk w Korei. Co ciekawe, pojazdy tego typu były również na wyposażeniu 2 Armii LWP. W takcie bitwy pod Budziszynem, bateria tych pojazdów powstrzymała atak niemieckiej piechoty na polski sztab. Ten przypadek pokazuje, że było to nie tylko dobrym środkiem zapobiegawczym przeciwko wrogim samolotom, ale również przeciw piechocie i lekko opancerzonym pojazdom.

Marcin Kula