Rekonstrukcja bitwy o Sękową - 2 maja 2013.

Rekonstrukcja bitwy o Sękową - 2 maja 2013


Wczesnym rankiem 2 maja 1915 roku całą linią statycznego dotąd frontu karpackiego wstrząsnęła potężna artyleryjska kanonada. Szczególnie mocny ostrzał pozycji rosyjskich, miał miejsce na odcinku gorlickim. To tutaj właśnie połączone dowództwo austrowęgiersko-niemieckie zaplanowało najsilniejsze uderzenie. Tak rozpoczęła się bitwa gorlicka, jedna z największych na wschodnim froncie I wojny światowej. Artyleryjski ostrzał pozycji rosyjskich w dolinie Sękówki rozpoczął się o godz. 6 rano i trwał przez cztery godziny. Po jego przeniesieniu w głąb linii wroga, na jak się wydawało zneutralizowane wzgórza w Sękowej ruszyły niemieckie bataliony wzmocnione oddziałami austrowęgierskimi. Wbrew oczekiwaniom siły rosyjskie zachowały jednak prawie pełną sprawność bojową a umiejętnie zamaskowane karabiny maszynowe na wzgórzu Zamczysko przyjęły nacierających Niemców lawiną ognia. Wzajemne kontrataki trwały do wieczora. 

Czytaj więcej...

Ppor. pil.- F/O Stanisław Caliński

Ppor. pil.- F/O Stanisław Caliński


Stanisław Caliński urodził się 09.01.1922 roku w Złoczowie k. Lwowa. W Złoczowie ukończył Szkołę Powszechną a następnie Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego gdzie zdał "Małą Maturę". 16.08.1938r. wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Świeciu nad Wisłą. S.P.L.d.M. została przeniesiona w czerwcu 1939 roku do Krosna, gdzie odbyły się pierwsze loty 20.06.1939 roku. Na początku lata 1939 roku uczestniczył w zorganizowanym dla eskadry pilotażu kursie w Wojskowym Ośrodku Szybowcowym w Ustianowej. 

Czytaj więcej...

Pommernstellung

Wędrówki po smutnych resztkach "pommernstellung" zwanej też wałem pomorskim


Wybierając się na spóźniony jesienny urlop nad nasze kochane polskie morze, mogłem się właściwie spodziewać, jak ten urlop spędzę. I nie pomyliłem się! Z dziesięciu dni urlopowych trzy były słoneczne, reszta to sztormy, wichry i ołowiane chmury. Z mocno smętnego o tej porze Sarbinowa w te dni pochmurne objechałem całą okolicę.

Czytaj więcej...

"Rhubarb"

"Rhubarb" w okolicy Stavanger i 8 dni paki - czyli ułańska fantazja na 1150 koni (mechanicznych)


Historia, którą chciałbym przypomnieć, nie jest niczym odkrywczym, ale jest jedną z mniej znanych kart historii 309 Dywizjonu PSP. 

Wszystko zaczęło się, gdy eskadra "B" 309 Dywizjonu im.Ziemi Czerwińskiej przezbroiła się na Mustangi z silnikiem Allison.

Czytaj więcej...