"Nieustraszony z pochodnią" listopad 1942

"Nieustraszony z pochodnią" listopad 1942


Douglas SBD Dauntless, znany ,nomen omen, z nieustraszonych ataków na japońska flotę na Pacyfiku podczas wielu operacji i bitew m.in. na Morzu Koralowym, Midway, Guadalcanal, miał też swój epizod operacyjny w Afryce. W listopadzie 1942r. stanowił on główna siłę uderzeniową lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej podczas operacji "Torch" - lądowania połączonych sił amerykańsko-brytyjskich w Afryce Północnej. Umożliwiło to otwarcie drugiego frontu w Afryce i, mimo początkowych niepowodzeń na przełęczy Kasserine, wobec wzięcia słabnących sił niemiecko-włoskich  wziętych w "dwa ognie",doprowadziło do wyparcia ich z Afryki.

 

 SBD-3 Dountless stratowały wówczas m.in. z lotniskowca USS Ranger i wzięły udział w skutecznym ataku na nieukończony francuski pancernik Jaen Bart w Casablance. Była to jedna z niewielu akcji, w której walczył ten okręt. Podczas wojny był jednostka szkolną.
Model "od" Accurate Miniatures w skali 1:48, jest od dawna znany i ceniony wśród modelarzy. Ten wchodził w skład "dual paku" SBD-3 / 5. Dość duża ilość elementów wewnętrznych w tym dość wiekowym modelu wywołała obawę o precyzję spasowania części. Na szczęście nie było źle. Mimo istnienia dobrych jakościowo zestawów waloryzujących, nie użyto ich, skupiając się raczej na barwie i śladach użytkowych z zamiarem użycia tego modelu w dioramie. Powodem wybrania wersji kolorystycznej z operacji "Torch" były: stosunkowo rzadka obecność wśród modeli tego samolotu oraz wyraziste znaki szybkiej identyfikacji typowe dla tej akcji.