"Zero"

Mitsubishi A-6M5 Mod. 52c, 1:32 Hasegawa.



Model to stara Hasegawa chyba lat 80-tych ubiegłego wieku. Przeleżała w szafie wiele lat i kiedy nie mogłem doczekać się modelu w nowszej technologii poszła na warsztat. A jako, ze złośliwość losu dotyczy i modelarstwa, tuż po rozpoczęciu budowy ukazała się doskonała Tamiya. Oczywiście nabyłem ją ale zaawansowanie roboty przy Hasegawie było takie, że żal było zaniechać. Postanowiłem ją wykończyć wzbogacając pewnymi elementami kopiowanymi z Tamki. Efekt wypadł przyzwoicie z wyjątkiem nitowania oczywiście.

Czytaj więcej...

Szkolny "Fulcrum"

MiG- 29 UB - 1:48 Academy



Kilka lat temu po długim okresie „leżakowania” na tapetę wziąłem polskiego MiGa 29 w wersji „ucziebno-bojewyj”. O wspaniałych 29-tkach Great Wall Hobby nawet w Chinach jeszcze wówczas nie myślano. A więc do wyboru był wówczas jedyny (pomijając Monograma) dostępny model Academy. Nigdy nie byłem entuzjastą nowych wzorów malowań szaro-szarych oraz wersji szkolnych. Ale gdy zobaczyłem w całej okazałości nowy wówczas eksponat Muzeum Lotnictwa w Krakowie postanowiłem zabrać się za ten model. W Krakowie widziałem wprawdzie ex-niemiecką wersję jednoosobową ale zrobił na mnie tak duże wrażenie, że postanowiłem działać.

Czytaj więcej...

Stug IV

STURMGESCHUTZ IV
Skala 1:35  ITALERI  


Opisany model był jednym z pierwszych wozów bojowych, jakie wykonałem. "Produkowałem" go chyba na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Mimo upływu lat model ten (dla mnie!) nic nie stracił ze swojej atrakcyjności. Są dzisiaj oczywiście "StuGi" znacznie lepsze i bardziej szczegółowe, ale i ten staruszek ma swój urok. Mimo tego, iż nie jestem specjalistą w broni pancernej, to modele Italerki, pomimo pewnych uproszczeń, wydają się bardzo - z włoska - finezyjne.  

Czytaj więcej...

RWD-8

RWD-8
samolocik, który wychował polskich asów lotniczych! 
Skala 1/48, Spójnia. 


W odrodzonej po 1918 roku Ojczyźnie, polskie lotnictwo wojskowe stoczyło kilka zwycięskich batalii w dziele kształtowania i obrony granic młodziutkiego państwa. Używało w nich najróżniejszego sprzętu lotniczego pochodzącego niemalże ze wszystkich krajów ówczesnej Europy. Tak było z samolotami bojowymi, jak też ze szkolno-treningowymi. Stan ten utrzymywał się do wczesnych lat trzydziestych. Wtedy to młode polskie wytwórnie lotnicze i silnikowe, podjęły produkcje pierwszych całkowicie rodzimych konstrukcji. I to od razu udanych! Najbardziej znanymi z nich - oprócz myśliwskich i bombowych PZL-ek, były szkolne PWS-26 i RWD-8. I to temu ostatniemu samolocikowi chcę poświęcić nieco historycznej i modelarskiej uwagi. 

Czytaj więcej...

Pengie V

P-47 M "Pengie V"
kpt. Bolesław Gładych - 61FS, 56FG, 8AF, USAF maj 1945r
Skala 1/48    Monogram


 Zdopingowany przez Jacka Calińskiego jego artykułem o Thuderbolcie kpt. Gładycha, postanowiłem dopisać ciąg dalszy modelarskiej historii tego kolejnego (obok Łanowskiego i Gabreskiego), polskiego pilota w 61-szym dywizjonie USAF. Wcześniejszy-P-47D wykonał i zaprezentował już kol. Jacek. 

Czytaj więcej...

Me-109 K-4

Me-109 K-4 
"Moja dawna przygoda ze starym Messerem." 
Skala 1/48 Revell  


MODEL.
Jednym z moich najdawniejszych modeli w "czteryósemce" jest stary model Revella nazwany na pudełku Me-109G-10. Kupiłem go chyba jakieś 20 lat temu i po kilku latach leżakowania zabrałem się za "produkcję" tego modelu. To model, z którego można wykonać kilka modeli późnych messerów - G-6AS, G-14AS, G-10 kilku odmian i wreszcie wersję K.

Czytaj więcej...

Wysokościowy "Messer"

Me-109G-14"Wysokościowy" Messer z lotniska Anklam.
Skala 1/48 Revell  


W mojej przygodzie z modelarstwem plastykowym zawsze ciekawiły mnie zagadnienia kolorystyki budowanych modeli. Wiem, że narażę się tutaj specom od turbin, koni mechanicznych, mechanizmów przeładowania działka, średnicy kabli elektrycznych, wzorów bieżników opon, czy rodzajów włosia w zagłówkach foteli. Ale "nic to" - jak mawiał pewien sienkiewiczowski rycerz. Ja dalej swoje!  

Czytaj więcej...

Izraelski Sherman

Izraelski "Sherman"  
Skala 1:35    Italeri + Verlinden


Odrodzenie państwa żydowskiego po II wojnie św. jest niewątpliwie procesem nie mającym precedensu w historii najnowszej. Podobnie fenomenem jest budowa, rozbudowa a także wybitne sukcesy bojowe sil zbrojnych tego wskrzeszonego państwa izraelskiego. Bez wątpienia poważny udział w budowie kadr oficerskich tej armii odegrali ochotnicy-Żydzi z wielu demobilizowanych po zakończeniu wojny armii zwycięskich. Bardzo poważną liczbę ich stanowili oficerowie pochodzenia żydowskiego służący przed wojną w armii polskiej. 

Czytaj więcej...

IS-2m

IS-2m
"Pięść Stalina w polskich rękach"
Skala 1:35 ZWIEZDA  


W ramach moich dodatkowych zainteresowań postanowiłem sobie razu pewnego "popełnić' model najcięższego wozu bojowego używanego przez nasze sławetne LWP. Model został wykonany prawie bez przeróbek z taniutkiego zestawu Zwiezdy. Śmiem twierdzić, że cały kadłub a szczególnie wieża w tym modelu są o niebo lepiej odwzorowane niż w słynnym Dragonie. W tym ostatnim szczególnie wieżyczka dowódcy jest tworem iście karykaturalnym. 

Czytaj więcej...

Fokker D VII

FOKKER D VII
wojna polsko-bolszewicka 1920. 
Roden - skala 1/48  


Model, który chcę dzisiaj opisać, to miniatura niezwykle ciekawego i zasłużonego w lotnictwie polskim samolotu. Mój egzemplarz to replika jednego z wielu polskich Fokkerów, które tworzyły zręby lotnictw odrodzonej Ojczyzny po 1918 roku. Tworzyły i broniły przed przepojonymi komunistycznym fanatyzmem falangami Armii Czerwonej, która "po trupie Polski" chciała przenieść "najwspanialszy ustrój" na teren zrewoltowanych Niemiec i dalej na całą Europę Zachodnią. Gdyby się udało to... broń nas... a raczej ich... Boże! Nas uszczęśliwiali przez blisko 50 lat po II wojnie światowej.

Czytaj więcej...

Centurion

Izraelski "Centurion"
Skala 1:35 Academy  


I znowu jesteśmy na bliskowschodnich piaskach i skałkach! Tym razem na Wzgórzach Golan w połowie października 1973 roku. Przed nami stojące na szczycie wzniesienia trzy izraelskie Centuriony prowadzące ogień w dół na nacierające czołgi syryjskiej brygady pancernej. Trwa wojna Yom Kippur, a walki są znacznie cięższe i bardziej krwawe niż w poprzednich bliskowschodnich "wojnach błyskawicznych". To obrazek z książeczki o tej wojnie, a jednocześnie inspiracja do działania modelarskiego. 

Czytaj więcej...