Focke Wulf FW-190 A-8

Focke Wulf FW-190 A8
Kartonowy Arsenał 1:33


Jedno z moich ostatnich "dzieł" - że tak pozwolę sobie powiedzieć. Jeden z najlepszych myśliwców niemieckich z okresu drugiej wojny światowej, który został opracowany w malowaniu spotykanym podczas obrony III Rzeszy przed alianckimi nalotami. Przedstawiona maszyna była pilotowana przez Heinza Bära - przez niektórych fachowców uważanego za najlepszego pilota niemieckiego w II W. Św. 

Model jest doskonale opracowany. Posiada świetnie opracowaną kabinę i na szczęście z racji takich, a nie innych kształtów samolotu, doskonale wszystko w tej kabinie widać.

Model sklejało się wręcz relaksowo. Do retuszu krawędzi używałem suchych kredek pastelowych. Najwięcej czasu i najwięcej pracy trzeba było poświęcić budowie makiety silnika. Próbowałem liczyć ile elementów liczy ta część modelu, ale wiecznie się myliłem i dałem sobie w końcu spokój.

W modelu istnieje możliwość wychylenia powierzchni sterowych, co postarałem się zrobić jak najlepiej potrafiłem. Koniecznością jest zastosowanie tłoczonej kabiny - i tu niestety popłynąłem. Jestem całkowicie niezadowolony z końcowego wyglądu tego elementu. Konstrukcja owiewki opiera się na połączeniu elementów kartonowych, metalowych i celuloidu. Brak stosowania się do kardynalnej zasady nie spieszenia się przy budowie modelu zemścił się przez pojawienie się białego nalotu z "supergluta" na ściankach bocznych owiewki kabiny.

Ogólnie model prezentuje się jednak chyba nie najgorzej - kilka razy został wyróżniony na konkursach modelarskich. Nie ma on takiej prezencji jak ten sam model wykonany przez Czarka, w którą władował niesamowitą wręcz ilość pracy, ale z drugiej strony nasze "foki" wykonane są w różnych kategoriach. Polecam obejrzenie jego galerii...

Tomasz Łukawski