Puszczyk

PZL SW-4 Puszczyk - Aeroplast skala 1/48 


Gdy zobaczyłem zbudowany przez P. Krzysztofa Sikorę w ciągu 4 dni model SW-4 i relację w Minireplice, postanowiłem, że zbuduję pierwszy od wielu lat śmigłowiec. „Uzbroiłem się ” w blaszki PART’a S48-159, maski MONTEX’u MINI MASK SM48359 i dodatkowe kalkomanie ROTOL DECALS RD H48001. Mój SW-4 został zakupiony na giełdzie modelarskiej przy okazji któregoś z konkursów modelarskich. Miał skazę na oszkleniu, ale na następny dzień ramka z oszkleniem została wymieniona na inną. Tym razem rodzimy rynek akcesoriów szybko zareagował na pojawienie się nowego modelu.

PART zaoferował niewielką blaszkę z elementami wnętrza – zestaw wskaźników, pasy bezpieczeństwa i elementy zewnętrzne – między innymi z kompletem siatek na wloty powietrza . MONTEX SM48356 - zawiera komplet masek na oszklenie z zewnątrz i od wewnątrz okien oraz maski na uszczelki szyb – szczególnie ucieszyły mnie te ostanie – bo malowanie tych elementów „z ręki” było by bardzo kłopotliwe. ROTOL DECALS zaproponował zestaw numerów seryjnych i bocznych na wszystkie wojskowe egzemplarze SW-4 i piękne czytelne napisy eksploatacyjne. Model zawiera opcjonalne drzwi przesuwne przedziału pasażerskiego z płaską lub wypukłą szybą. Bardziej podobały mi się drzwi z wypukłą szybą, więc rozpocząłem poszukiwania na Internecie zdjęć poszczególnych egzemplarzy i szczegółów budowy śmigłowca. Model składa się pięknie, części są ładnie spasowane, trzeba więcej uwagi poświęcić przy montażu oszklenia – które w moim egzemplarzu ma niestety jakieś lekko błękitne tęcze w strukturze. Kabina wzbogacona o blaszkę Parta i drobne elementy wykonane własnoręcznie wygląda bardzo ładnie W modelu wykonałem dodatkowo tunel wlotu powietrza do silnika – nie chciałem, żeby po zamontowaniu siatek widoczne były dziwne przestrzenie wewnątrz kadłuba. Model ma niewielki błąd w przebiegu linii podziału blach – mianowicie jest zaznaczony bagażnik z obu stron kadłuba – a powinien być tylko z lewej strony. Z prawej powinien być przedział akumulatora, którego nie ma zaznaczonego na modelu. Poprawka nie jest trudna do wykonania pod warunkiem ,że się jej nie przeoczy na odpowiednim etapie prac nad modelem. Wirnik wraz z głowicą to kolejny trudny element, tym bardziej że instrukcja nie za bardzo pomaga w tym miejscu. Instrukcja jest moim zdaniem najsłabszym elementem zestawu. Grafika jest niezła, niektóre rysunki mogły by być większe i ostrzejsze – np. wirnik z głowicą , śmigło ogonowe, ale najbardziej rozczarowujące jest całkowite pominięcie kolorystyki wnętrza. Przy budowie czeka nas żmudne poszukiwanie i przeglądanie zdjęć na Internecie, a i tak do końca nie będziemy pewni swojego wybranego koloru. Instrukcja również jest dość lakoniczna jeżeli chodzi o elementy zewnętrzne, i pomija niektóre szczegóły – np. łopaty wirnika głównego są szare tylko od góry a od dołu są ciemno zielone , a cały wirnik jest błyszczący. Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem było by zaznaczenie kolorystyki na grafikach z poszczególnych etapów montażu ( to już jest standard!) i na ładnym rysunku z tyłu pudełka. Podanie wyłącznie kolorów z zaznaczeniem numeracji FS nie rozwiązuje sprawy. Ale dość marudzenia. Firmę Aeroplast należy pochwalić za piękny model polskiego śmigłowca ! 
Model przedstawia śmigłowiec PZL SW-4 Puszczyk nr seryjny 660311 nr boczny 6615 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.