IS-2m

IS-2m
"Pięść Stalina w polskich rękach"
Skala 1:35 ZWIEZDA  


W ramach moich dodatkowych zainteresowań postanowiłem sobie razu pewnego "popełnić' model najcięższego wozu bojowego używanego przez nasze sławetne LWP. Model został wykonany prawie bez przeróbek z taniutkiego zestawu Zwiezdy. Śmiem twierdzić, że cały kadłub a szczególnie wieża w tym modelu są o niebo lepiej odwzorowane niż w słynnym Dragonie. W tym ostatnim szczególnie wieżyczka dowódcy jest tworem iście karykaturalnym. 

Oczywiście "gąsienice" Zwiezdy z kolei nie umywają się do ogniwkowych, ale tu postanowiłem nie szaleć i wykonać te właśnie "pasy". Faktura powierzchni odlewanych jest całkiem niezła, to samo grubość błotników, niezłe są też spawy wieży - dodatkowo potraktowane przeze mnie brzeszczotem do metalu.

Malowanie przedstawia wóz z 4 pczc LWP w operacji berlińskiej. Pojazd jest mocno ubłocony. Numer z kalkomanii powinien być mniej staranny - malowany od ręki. Biały pas wokół wieży namalowany niestarannie pędzlem - tu użyłem białej emulsji do ścian. Nie jest pewne czy polskie czołgi w działaniach z kwietnia - maja 1945 miały biały "krzyż" na wierzchu wieży - ja go nie malowałem. Model prościutki, praca przy nim równie prosta, a wygląd mimo wszystko rasowy i bojowy.

URRRA ! ! ! --- NA BIERLIN !!! DOBIJOM FASZISTSKUJU BIESTIU W MIESTIE Z POLSKIMI SOJUZNIKAMI !!!

Jak wiem kol. Jacek Kula siedział w takim IS-ie w Dębicy, a ja sam jeszcze w 1980 roku strzelałem w woju z takiego wkm-u jak na wieży czołgu, tyle, że na podstawie p.lot.! Tłukło się to cholerstwo gigantycznie, a na komorze zamkowej miało datę prod.1943r!!! 

Pozdrawiam przy okazji wszystkich kolegów - studentów; przymusowych "obrońców socjalistycznej Ojczyzny" z SPR w Gołdapii z pamiętnej jesieni 1980r! Pewnie pamiętają naszą skandaliczna przysięgę, gdy za pominięcie w rocie słów "w bratnim sojuszu z niezwyciężoną Armią Radziecką" miano nas wysłać do karnych kompanii!!! TO BYŁY CZASY!