Mikojan MiG-21 MF

Mikojan MiG-21 MF
Fly Model (1:33)


Bardzo dobre opracowanie, które polecam wszystkim zakochanym w "rurach" lub "odkurzaczach" (jak kto woli), jednak przy zakupie obecnie już archiwalnych egzemplarzy należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wydruku - konkretnie przesunięcia barw - jak również trzeba uważać na precyzyjne wykonywanie poszczególnych segmentów. 

Chyba najlepsze opracowanie tego typu samolotu w kartonie. Oczywiście jak wiele innych opracowań projektant modelu nie ustrzegł się pewnych błędów - w szczególności poprawienia wymagałby kształt wiatrochronu, innych nie będę się nawet doszukiwał, dlatego, że klejenie tego konkretnego opracowania sprawiło mi wiele radości. Czemu, ktoś by zapytał. Ano temu, że opracowanie było bardzo dokładne i szczegółowe. Nic prostszego jak wycinać i sklejać.

Ogromnym plusem tego modelu jest możliwość pootwierania wszelkiego rodzaju hamulców i wnęk podwozia jak również możliwość wyboru wariantu uzbrojenia według upodobania modelarza. 

Ja postanowiłem wybrać dość chyba rzadko stosowany wariant wyposażenia podwieszanego jakim były tylko pociski przeciwlotnicze i dodatkowy zbiornik paliwa pod kadłubem. Muszę stwierdzić, że model ten zrobiłem dosyć szybko, bo czas pracy nad tym opracowaniem zamknął się tylko trzema tygodniami.

Model jest potężnie owrężony, a jego bryła po końcowym montażu, nawet jak na karton całkiem sporo waży, w związku z tym przy pracy z podwoziem pamiętać należy o użyciu klejów cyjanoakrylowych.

To czego nie zrobiłem, a koledzy kartonowcy zarzucali mi brak, to fakt, że nie pomalowałem modelu lakierem błyszczącym. Osobiście jednak byłem przekonany, że lakier błyszczący nie dałby pożądanego efektu.

Tomasz Łukawski