North American P-51D "Mustang"

North American P-51D "Mustang"
"Big Beautifull Doll"
Kartonowy Arsenał (1:33)


Chyba największa dla mnie niespodzianka, którą ujrzałem w kiosku na początku roku 2003. Przepiękne opracowanie samolotu pułkownika Johna Landersa "Big Beautifull Doll" z Europy z końca II Wojny Światowej.

W modelu zaprojektowano pełnowymiarową makietę kabiny i wnęki podwozia, choć nie jestem do końca pewien, czy kolor wnęk podwozia zgadza się z rzeczywistością. Jeśli chodzi o kabinę, koniecznością jest zastosowanie wytłoczki, gdyż próba użycia własnoręcznie robionej wg szablonu całkowicie zniszczyłoby wygląd modelu.

Bardzo szybko zabrałem się do budowy tego samolotu, który zresztą jest jedną z moich ulubionych konstrukcji z okresu II W Św. Sporo uwagi należy poświęcić na oklejenie kadłuba w obszarze kabiny pilota. Podobnie dużo uwagi należy poświęcić rejonowi chłodnic jak i wlotowi powietrza do sprężarki. Są to miejsca newralgiczne, których geometria i jakość wykonania rzutują na efekt końcowy. Dużym plusem jest kamuflaż zastosowany w modelu, w szczególności szachownica na okapotowaniu silnika, która bardzo dobrze maskuje wady materiału (karton nie zawsze pozwala na wszystko...)

Model przed sklejenie koniecznie trzeba zabezpieczyć lakierem bezbarwnym, inaczej częste dotykanie srebrnego nadruku spowoduje jego częściowe lub całkowite wytarcie i w efekcie zniszczenie wycinanki. Po sklejeniu model polakierowałem na błyszcząco. Osobiście oceniam, że jest to mój najładniejszy model.

Tomasz Łukawski