Skrzydła biało-czerwonej w miniaturze

Skrzydła biało-czerwonej w miniaturze


W dniach 4.04 – 4.05. 2006 roku w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej odbyła się modelarsko-historyczna wystawa „Skrzydła Biało-Czerwonej w miniaturze”. Organizatorami wystawy były; Sądecka Grupa Modelarska „MINITARIA”, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz szkolne kluby modelarskie z Nowego Sącza i jego okolic.

 

Uroczyste otwarcie wystawy zgromadziło ok. 150 osób. Po oficjalnych wystąpieniach świetną prezentację historii polskiego znaku lotniczego przedstawił z właściwym sobie dynamizmem znany i ceniony krakowski muzealnik lotniczy „ ten który wie wszystko’ – pan Jan Hoffman.

Ekspozycja prezentowała 250 modeli samolotów w polskich barwach i używanych przez pilotów polskich od zarania niepodległości, poprzez chwalebny okres II wojny św. aż po dzień dzisiejszy. Ważnym uzupełnieniem historii polskiej szachownicy były wspaniałe grafiki barwne z ekspozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ponadto zaprezentowano sylwetki znanych polskich lotników i ich samoloty.

Cennym elementem wystawy były pamiątki po pilocie 315 Dywizjonu PSP w Anglii por. Stanisławie Calińskim, udostępnione przez jego krewnego Jacka Calińskiego.

Modele swoje wystawili członkowie SGM „Minitaria”; Jacek Caliński, Przemysław Klimala, Jacek Kula, Jacek Lenartowicz, Cezary Łanik, Tomasz Łukawski, Jacek Paluch i Czesław Wideł. Poza modelarzami sądeckimi swoje modele wystawili gościnnie członkowie Klubu Pancelot z Warszawy o tak znanych nazwiskach jak Krzysztof Wagner czy Krzysztof Cieślak. Wystawiane były również modele kolegów skupionych wokół MLP w Krakowie i szkolnego Klubu Modelarskiego z Uścia Gorlickiego. Wystawa będąca drugą, po ubiegłorocznej „ Historia II wojny św. w miniaturze”, na trwałe zapisała się w sądeckim środowisku kulturalnym i modelarskim. Spełniła również bardzo ważną rolę edukacyjną i patriotyczną, tak ważną dzisiaj w trudnym procesie wychowawczym polskiej młodzieży.

Przez 22 dni trwania wystawy odwiedziło ją ok. 2.5 tysiąca osób, dając tym świadectwo jej atrakcyjności i potwierdzając celowość organizacji takich imprez w przyszłości.

 

Sądecka Grupa Modelarska „MINITARIA”